Ciekawostki z przeszłości ze Świata
Chłopi nie pozwolili zgasić pożaru - 1935 r.

We wsi Kozienice na Wileńszczyźnie wybuch pożar spowodowany uderzeniem pioruna. Gdy przybyła straż pożarna by gasić pożar, chłopi nie dopuścili strażaków do gaszenia ognia. Strażacy musieli stać bezczynnie i patrzeć  jak płonęły zabudowania. Okazało się, że  w tej okolicy panuje przesąd, że nie wolno gasić pożaru powstałego od pioruna, ponieważ pożar  taki jest wyrazem gniewu Bożego. (Głos Narodu 1935, nr 242).

 
Odkopanie mamuta.- Rosja 1934 r.

Odkopanie mamuta. Na Syberii w pobliżu Irkucka odkopano doskonale zachowanego mamuta, który leżał w glinie parę metrów pod powierzchnią. Zwierze zakonserwowało się znakomicie, tak że nawet mózg nie jest uszkodzony, kły przedpotopowego olbrzyma mierzą 213 cm. długości. Mamut zostanie przewieziony do muzeum paleontologicznego w Moskwie i będzie zabalsamowany. (Gazeta Kielecka 1934, R. 65, nr 2).

 
Zamarznięty oddział chińczyków - 1933 r.

Na górze Takuszan w strefie walk, w pobliżu granicy koreańskiej, oddział wywiadowczy japoński znalazł zwłoki zmarzniętych 380 żołnierzy chińskich. Żołnierze ci stali na posterunkach trzymając kurczowo w rękach karabiny.  Jak przypuszczają żołnierze ci należeli do grupy złożonej z 400 ludzi, która ścigana przez Japończyków uciekła na szczyt góry i stawiała w ciągu 1 i pół dnia zacięty opór. Z nastaniem mrozów nastąpiło na froncie uspokojenie. Japończycy zdziwieni milczeniem żołnierzy chińskich, wysłali wywiadowców, którzy dokonali tego odkrycia (…)  Gazeta Kielecka, 1933, R.64, nr 7.

 
Letarg - Meksyk 1909 r.

Z City of Mexico donoszą do pism amerykańskich, że zmarł niejaki Teofil Buenostro z Morelia. W czasie modlitw nad ciałem „zmarły”  podniósł się nagle i wyskoczył z trumny. Wśród obecnych, którzy licznie zgromadzili się w domu „nieboszczyka”  powstała panika. Rzucono się  w popłochu do ucieczki, przyczem pewną staruszkę zdeptano na śmierć, a kilka osób zostało ciężko poranionych. (Czas 1909, nr 180 (10 VIII) [2].)

 
Ochrona od strzałów – Chicago 1899 r.

Od kilku już lat krąży po dziennikach amerykańskich wiadomość, że Polak, nazwiskiem, Żegleń, wynaleźć miał miękkie, do tkaniny bitej podobne pancerze, których nawet kulami z ostro bijącej broni przebić niepodobna. Obecnie donoszą z Chicago, że czyniono tam próby z pancerzami Żeglenia i uzyskano jak najlepsze wyniki. Próby odbyły się dnia 6 września przy ul Randulf, w próżnej szopie. Naczelnik policji chicagowskiej i kilku urzędników brali udział w próbach. Pancerz stanowiła tkanina na pół cala gruba. Strzelano do niej z rewolwerów rozmaitego systemu, lecz nie naruszono pancerza. Wskutek świetnego wyniku prób, uchwaliła rada miejska na wniosek radnego Smólskiego, aby komitet finansowy zaopatrzył policję w Chicago w pancerze Żeglenia. (Prawda 1899, nr 28).

 
Skutki zabobonu – Lwów 1899 r

W Malechowie, pod Lwowem, uderzył piorun w stodołę. W jednej chwili powstał groźny pożar. Ze Lwowa jednak przybyła w tej chwili, dzielna lwowska straż pożarna, aby sąsiadów- włościan ratować. Włościanie malechowscy nie tylko nie chcieli pomagać straży pożarnej, ale przeciwnie, przeszkadzali w gaszeniu ognia, dlatego, że to ogień od pioruna, więc go gasić nie wolno. Dopiero dzielny proboszcz malechowski, ks. Serwacki, przy pomocy wójta, był wstanie skłonić włościan malechowskich do jakiej takiej pomocy. (Prawda 1899, nr 23).

 
Narzeczony z 27 dziećmi - Stany Zjednoczone 1920 r.

Narzeczony z 27 dziećmi. W jednym z amerykańskich miasteczek Cryptal Spryngs w stanie Missouri, wywołał niebywałą sensację, ślub pewnej pary, złożonej z oblubieńca liczącego 60 wiosen, potrójnego wdowca z 27 dziećmi i oblubienicy, która także ślubowała już trzykrotnie swym zmarłym małżonkom, wierność i posłuszeństwo, wnosząc czwartemu z rzędu w posagu – szesnaścioro pociech. Nowo zaślubiona para wkroczyła  we wspólne ognisko domowe w towarzystwie 43 dzieci, z których niektóre także już mają własne ogniska domowe i liczne latorośle. Dzienniki amerykańskie zaznaczają z humorem, że uczta weselna obfitych w dzieci oblubieńców z Cryptal Spryngs była jedyną z najhałaśliwszych, może  nie tylko w stanie Missouri, ale prawdopodobnie i w całej Ameryce. ( Prawda 1920, nr 16).

 
Ofiary ciemnoty - Rosja 1913 r.

Ofiary ciemnoty. W Rosyi, we wsi Biełoje, w powiecie kresteckim zginęło bez śladu dwóch małych chłopczyków. Po paru dniach poszukiwań znaleziono ich trupy w lesie ; z obu wyjęte były części zawierające tłuszcz. Zamordowano ich, aby porobić z ich tłuszczu świeczki, które według zabobonu złodziejskiego mają mieć własność „czapki niewidki”. Śledztwo w toku. (Prawda 1913, nr 5).

 
Dziwny przypadek choroby - Francja 1882 r.

Dziwny wypadek katalepsyi zdarzył się niedawno w jednym ze szpitali w Rouen. Pewna kobieta, już od szesnastu dni śpi snem kataleptycznym, z którego budzi się podczas nocy, zaledwie na kilka chwil, i przyjąwszy wtedy lekki posiłek, znajdujący się tuż przy niej, zapada znów w głęboki letarg.; przy czem zwraca uwagę na ten szczególny objaw, że ręce i nogi śpiącej są zupełnie sztywne, Kobieta owa ma lat 37. Przed czternasty laty, dotknięta została po raz pierwszy, tą osobliwszą chorobą. Niekiedy przez parę lat nie nawiedza jej sen letargiczny, ale bywa też, że kryzysy powtarzają się bardzo prędko jeden po drugim. (Gazeta Kielecka 1882, R. 13, nr 3).

 
Najstarszy złodziej - Stany Zjednoczone - 1905 r.

Najstarszy złodziej. W Nowym Jorku przechwycono na gorącym uczynku kradzieży 104-letniego starca, Jerzego Walkera. Był on już niezliczone razy karany więzieniem i temu przypisuje  swą długowieczność. Jak bowiem wyraził się na policji, we więzieniu ma się spokój, regularny tryb życia i urządzenia zdrowotne, na które nie stać biedaków (Prawda 1905 nr 5).

 
Niezwykle liczna rodzina - Stany Zjednoczone 1901 r.

W Ameryce, w Stanach Zjednoczonych, Kentukki  mieszka Żyd handlarz, Lewi Bresson, który obecnie liczy 65 lat, a był 41 razy ojcem. Z liczby tej żyje 36 dzieci. Pierwsza żona obdarowała go 7 razy bliźniętami, druga trzy razy trojaczkami, i 2 razy po 1 dziecku. Trzecia żona wydała na świat  jednego tylko  potomka. Bresson jest dość majętny i posiada 100 akrów ziemi, którą uprawiają tylko jego własne dzieci (Prawda 1901 nr 31).

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278054

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości