Bolesław
Bolesław - 1935 r.

Wieża kościelna runęła z dzwonami. W czasie onegdajszej burzy runęła  wraz z dzwonami zbudowana przed 300 laty wieża kościółka w Bolesławiu koło  Olkusza. Zmurszałe drewniane  wiązania wieży nie wytrzymały ostatniej burzy. Ofiar w ludziach nie było. (Głos Narodu 1935, nr 241).

 
Akcja na pomoc zimową - 1936 r.

 Z inicjatywy Rodziny Policyjnej w Bolesławiu uruchomiono kuchnię dla dożywiania biednych dzieci. Poświęcenia kuchni dokonał ks. proboszcz M. Jezierski,  który w przemówieniu dał wyraz wielkiego uznania i wdzięczności miejscowego społeczeństwa dla Rodziny Policyjnej za dokonanie tak pięknego czynu miłosiernego (R.P.)( Gazeta Tygodniowa, Tygodniowa, 1936, R. 7.  nr 51).

 
Szkielet w kajdanach - niezwykłe wykopalisko.

Olkusz. Podczas budowy ochrony kultur leśnych w Bolesławiu pod Olkuszem natrafiono na szkielet ludzki, którego piszczele nóg skute były kajdanami, żelaznymi,  zakuwanymi na nity. Kajdany składają się z grubych ogniw. W pobliżu szkieletu znaleziono kilka monet miedzianych, polskich z czasów Kazimierza Wielkiego.  Kości pochowano na cmentarzu w Bolesławiu, kajdany zaś oddano do przechowania zarządowi gminy w  Bolesławiu. (Gazeta Kielecka 1937, R. 68, nr 78).

 
Działo się 139 lat temu

Na początku 1873 r., we wsi Bolesław, w powiecie olkuskim została otwarta elementarna szkoła katolicka. Na jej utrzymanie przeznaczono 210 rubli srebrnych rocznie. (Gazeta Kielecka 1873, R. 4, nr 17)

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278058

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości