Słomniki
Czy wiesz, że...

Jesienią 2002 r. grupa archeologów z PAN w Krakowie odkryła w Smrokowie część grobu kultury ceramiki sznurowej z kompletnie zachowanym szkieletem. Część wyposażenia grobu stanowiła również duża czteroustna amfora, fragmenty dużego pucharu, siekiera krzemienna, topór kamienny, narzędzia odłupkowe i fragmenty ceramiki. Znaleziska datowane są na 2400-2200 p.n.e. Amforę przekazano do Muzeum Ziemi Słomnickiej.

W 1234  roku podczas wyprawy Konrada Mazowieckiego przeciw Bolesławowi Wstydliwemu kościół w Prandocinie został zamieniony w warownię. Był to pierwszy tego typu przypadek w historii Polski.

W Słomnikach naczelnik Tadeusz Kościuszko ogłosił raport o zwycięstwie w bitwie pod Racławicami.

Na terenie gminy znajduje się wiele pomników przyrody. Między innymi w Kacicach znajduje się ponad 100-letnia lipa w ogrodzie przy rezydencji pocysterskiej; w Niedźwiedziu 100-letnie platany, jesiony i lipy a w Smrokowie 100-letnie lipy na terenie należącym do szkoły.
(Ziemia Podkrakowska, pod. red. Roberta Lisowskiego, Kraków 2006, s. 107)
 

 
Pożar w domu - Słomniki 1876 r.

W osadzie Słomnikach, w dniu 25 kwietnia piorun uderzył  w komin w domu Gołdkorna, a dostawszy się  do sieni zapalił stojące tam dwie beczki nafty wszczęty stąd pożąr mieszkańcy zasypaniem beczek ziemią i nawozem stłumili (Gazeta Kielecka 1876, R. 7, nr 36).

 
Cudowne zjawisko - Słomniki 1876 r.

W dniu 3 sierpnia w Słomnikach, po zachodzie słońca, widziany był na niebie w stronie zachodniej krzyż blado-złotego koloru, na chmurze czarnej, na której niejako uwidoczniał się wizerunek jakby zbawiciela rozpiętego z zawieszoną głową na prawą stronę. Znak ten błyszczał parę minut. Zjawisko to najpierw spostrzegł Jan Kwieciński, mieszkaniec osady Słomniki, który ukazał je wielu osobom. (Gazeta Kielecka  1876, R. 7,  nr 64).

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278055

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości