Mogilany
Czy wiesz, że...

W Chorowicach w latach 50-tych XVII wieku mieszkał Kazimierz Jakub Haur, autor  Ekonomii ziemiańskiej, pierwszego polskiego dzieła o gospodarce rolnej.

W Gaju  w latach 1801-1809 mieszkał późniejszy bohater polski i Węgier gen. Józef Bem. Jego rodzice kupili tu majątek.

W XIX wieku w Mogilanach znany był zwyczaj gregorianek. W dniu św. Grzegorza, czyli 12 marca chłopcy przebrani za biskupa, księdza i sługę kościelnego zwanego również Grzegorzem chodzili po domach, dzwoniąc dzwonkiem i stukając laską z tabliczką, chorągiewką lub brzózką, wygłaszali zabawne oracje, za co otrzymywali drobne datki w postaci jajek czy chleba.

W dniu 12 września 1909r. został zorganizowany pierwszy raj samochodowy w Małopolsce. Samochody wystartowały z Boru Fałęckiego a kończyły swój wyścig na mogilańskiej górze. Emil Rudawski, organizator rajdu, bardzo lubił Mogilany, chętnie je odwiedzał i podziwiał okoliczne krajobrazy.

W dniu 24 października 1928r. przez Mogilany przejeżdżał Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki uroczyście witany przez mieszkańców. (Ziemia Podkrakowska, pod. red. Roberta Lisowskiego, Kraków 2006, s.  83).

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278055

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości