Liszki
Czułów - 1912 r.

Wielki pożar w krakowskim.  Spłonęło kilkadziesiąt chałup. W sobotę 22 czerwca 1912 roku po południu w Czułowie spłonęło kilkadziesiąt  chałup. Z powodu braku wody ratunek był niemożliwy. Ogień przesuwał się bez przeszkody z jednej chałupy na drugą, aż wreszcie zatrzymał się przy jednym sadzie. Drzewa ocaliły całą wieś. Podobno  pożar  wywołały dzieci bawiące się zapałkami. Bydło ocalało, bo było w polu (Ilustrowany Kurier Codzienny, 1912, nr 141).

 
Czy wiesz, że...

Nazwa Kaszów – według legendy- pochodzi od zajęć mieszkańców. W czasach pańszczyźnianych chłopi musieli oddawać do dworu daninę. Najczęściej uprawiali proso i jęczmień. Z ziaren prosa wytwarzali kaszę jaglaną, a z jęczmienia jęczmienną. Kasza stanowiła pokarm dla ludności i najprawdopodobniej od niej pochodzi nazwa wsi.

Wieś Rączna słynie z ręcznie wykonywanych wyrobów z wikliny. Podsumowaniem pracy osób zajmujących się wyplataniem koszy i innych elementów z wikliny jest coroczne „ Święto wikliny”.

Nazwa Liszki pochodzi od grzybów dawniej zwanych liszkami – dziś kurkami, lub od skórek lisich, które składano w Tyńcu swym panom jako daniny.

W okresie międzywojennym młodzież Mnikowa zrzeszona była w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej i Żeńskiej prowadzonym przez księdza Jana Danka. Ówczesny kierownik szkoły w Mnikowie Franciszek Blecharski wraz z uczniami przygotowywał przedstawienia i występy z okazji świąt państwowych i kościelnych. Po I wojnie światowej do Mnikowa zjeżdżały się dzieci z okolicznych szkół na święto początkowo zwane „Świętem Morza” później „Świętem Pieśni” była to impreza sportowo-kulturalna, odbywająca się wiosną w Dolince Mnikowskiej.

Dzięki finansowemu wsparciu pani Józefiny Gebert – Szwajcarki o „wielkim szczodrobliwym sercu”, w Piekarach powstał kompleks budynków pod nazwą Centrum Edukacyjne „Radosna Nowina 2000” w skład którego wchodzi: kościół, budynek szkoły, hala sportowa, kryta pływalnia, boiska sportowe, domki internatu oraz budynek administracji.  Działa tu publiczne Liceum Ogólnokształcące, które współpracuje i prowadzi wymianę uczniów ze szkołami w Niemczech, Włoszech i Francji.

(Ziemia Podkrakowska, pod. red. Roberta Lisowskiego, Kraków 2006, s. 67.)

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278053

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości