Kocmyrzów-Luborzyca
Czy wiesz, że...

W uroczystym poświęceniu kościoła w Luborzycy w 1210 roku brał udział książę Leszek Biały, który podarował świątyni czterołokciowy krzyż, srebrny w całości pozłacany. Ten drogocenny zabytek został zrabowany przez Tatarów podczas najazdu w 1241 roku.

W XIII w. powstał w Łuczycach podziemny tunel do dworu kopca „wiciowego” w Łuczycach, do dnia dzisiejszego pozostało wejście do tunelu od strony dworu, jak głosi legenda w czasach napadów tatarskich i potopu szwedzkiego tam chroniła się miejscowa ludność.

W 1794 roku w czasie powstania kościuszkowskiego Luborzyca, przez krótki czas była centrum działań powstańczych, przebywał tutaj sam naczelnik Tadeusz Kościuszko zmierzający ze swoimi oddziałami w stronę Racławic. Przez teren gminy przebiega Szlak Kościuszkowski obejmujący wsie: Baranówka, Wysiołek Luborzycki, Wola Luborzycka, Goszyce, Skrzeszowice, Łososkowice.

Podczas pobytu w Goszczy gen. Marian Langiewicz ogłosił się dyktatorem powstania styczniowego, było to 10 marca 1863 roku.

W 1914 r. w Goszycach miał miejsce postój patrolu strzelców Jozefa Piłsudskiego, sam marszałek odwiedził tę miejscowość dokładnie 10 lat później.

Podczas trwania II wojny światowej w Goszycach kwitło życie kulturalne, tutaj znalazł schronienie Jerzy Turowicz – publicysta i dziennikarz, redaktor „Tygodnika Powszechnego”. 1 roku 1944 przebywał w Goszycach Czesław Miłosz wraz z żoną.

W czulickim parku rośnie 500-letni dąb. (Ziemia Podkrakowska, pod. Red. Roberta Lisowskiego, Kraków 2006, s. 49).

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278058

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości