Czernichów
Czy wiesz, że...

Czernichów był w przeszłości znanym ośrodkiem flisactwa i korabnictwa, a także tkactwa. Miejscowy warsztat wykonywał kilimy m.in. według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Wieś  zawsze związana była z Wisłą, dzięki przeprawie, galarom i okolicznym stawom rybnym. Część wsi, tzw. Czernichówek , należał od roku 1229 do benedyktynów w Tyńcu, a druga część, właściwy Czernichów, stanowił dobra Szydłowieckich, zaś od roku 1531 stał się własnością królewską.

W Czułówku znajdują się fortyfikacje z 1944r., tzw. Bunkry. Stanowią zapewne resztki przeciwpancernej linii obronnej  (Panzerhoechstwarnung). W polach znajduje się schron betonowy typu ,,Tobruk” i ślady okopów.

Dąbrowa Szlachecka posiada długoletnią tradycję wikliniarską, podobnie jak sąsiednie Wołowice. Charakterystyczne  są wyroby z tzw. taśmy  wiklinowej.

Kłokoczyn jako jedyna w całej gminie miejscowość, leży w całości w dnie doliny Wisły. W związku z tym posiada bogate złoża żwiru  na udokumentowanej  powierzchni 120ha.Obecnie eksploatowane na obszarze 25 ha.

W Wołowicach działa najstarsza w gminie jednostka OSP założona w 1895r. Są stosunkowo liczne gniazda bocianów. W dawnym budynku GOK mieści się stała wystawa wyrobów z wikliny.

W Nowej Wsi Szlacheckiej pierwsi osadnicy to szlachta zagrodowa przybyła z terenów Kresów Wschodnich. Wieś starała się zachować odrębność i nie zawierać małżeństw z mieszkańcami przyległych miejscowości. Znany jest przekaz o mieszkańcach NWS, które idąc do pracy w pole zakładały rękawiczki by nie niszczyć rąk. Dziś miejscowość słynie z wyrobu wędlin(w tym zarejestrowanej w UE jako wyrób regionalnej kiełbasy Lisieckiej) w zakładach masarskich spełniających najwyższe standardy wyposażenia.
 W Kamieniu  w drugiej połowie XVIII w. miały miejsce poszukiwania srebra i złota. Prowadziła je Komisja Mennicza, a interesował się nimi król Stanisław August Poniatowski. Powodem być może było występowanie w rejonie Łamanego Kamienia błyszczących minerałów (łyszczyki). Okoliczna ludność używała tego błyszczącego piasku do szorowania naczyń. Podobnie ciekawe wykorzystanie lokalnej budowy geologicznej dotyczyło kiszenia kapusty na zimę. Otóż drewniane pokrywy do beczek przyciskano skrzemienianymi pniami drzew (z okresu karbonu, paleozoik, z rodz. Dadoxylon, dawniej   araukario wiec). Były cięższe od pospolitych wapieni i nie wchodziły w reakcje chemiczne

Rybna- geneza nazwy wsi niejednoznaczna- ale w każdej wersji związana z rybami. Wieś kupił od właścicieli prywatnych król Kazimierz Wielki i darował ją opactwu tynieckiemu. Działała tu już na początku XX wieku mleczarnia. Jej produkty były znane i cenione. Masło z Rybnej otrzymało nagrodę na krajowej wystawie w Wiedniu(za czasów c.k. monarchii).

Na terenie gminy Czernichów wytyczona została niespotykana gdzie indziej ścieżka rowerowa „Bocianich gniazd”. Powstała ona ze względu na występujące tu liczne gniazda bociana białego.
(red. Robert Lisowski, Ziemia Podkrakowska, Kraków 2006, s. 13, 14).

 
Spółka mleczarska- Rybna 1905 r.

Spółka mleczarska w Rybnej obchodziła dnia 9 stycznia uroczystość poświęcenia i otwarcia nowo wybudowanej mleczarni, którą tamtejsza spółka mleczarska wybudowała własnymi funduszami przy pomocy Biura Patronatu dla Spółek rolniczych. Mleczarnia urządzona jest według najnowszych wymagań (Prawda 1905, nr 4)

 
Wydarzyło się w 1908 r. w Czernichowie

Hafty czernichowskie. Przed siedmiu laty powstała w Czernichowie prywatna szkoła haftów, która rozwinęła się tak pomyślnie, że dawała zatrudnienie trzydziestu wiejskim dziewczętom tamtejszym, a wyroby jej uzyskały wzięcie nie tylko w kraju, ale i zagranicą, mianowicie poczęły się rozchodzić do Niemiec i Anglii, a nawet Ameryki. Szkołę założyła i prowadzi p. Antonina Piętkowa, która inicjatywą i wytrwałością w pracy dobrze się przysłużyła podniesieniu już upadłego, a ogni kwitnącemu przemysłu hafciarskiemu w Czernichowie i okolicy. Obecnie dla ułatwieniu zbytu i udogodnienia zamówień pracownia czernichowska została przeniesioną do Krakowa, zatrudnia jak dawniej dziewczęta z Czernichowa i wykonuje hafty wszelkiego rodzaju, wśród których rozmaite hafty kościelne ornaty, antepedia, stuły itp., odznaczają się prawdziwie artystycznym wykonaniem (Czas, 1908, R. 61, nr 285)

 

Zapraszam do współpracy osoby, które na mej  stronie chciałyby pisać artykuły o gminie Czernichów ( historia, zabytki, ciekawostki itp.)  K. Tomczyk

 

 

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278058

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości