Aktualności
Święto Baby - Racławice 1 lipca 2012

Tradycyjnie już od kilku lat w Racławicach  jest organizowane Święto Baby. Jak zawsze tej imprezie towarzyszy duże zainteresowanie, bo program artystyczny jest ciekawy, dobrze dobrany, a organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach i Komitet inicjatyw Społecznych w Racławicach dobrze wywiązują się z roli gospodarza.

Jako pierwsze zaprezentowały się zespoły taneczne ze Szkoły Podstawowej w Czubrowicach – Sweet Girls oraz Black Girls, które przygotowała nauczycielka Jola Grzegorczyk-Sioła.  Po ich występie miała miejsce parada Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic, a następnie odbył się koncert Młodzieżowego Zespołu „Mazureczek”, pod batutą Mariusza Mazura. Międzyczasie zostały przeprowadzone konkursy sprawnościowe dla pań. Gwiazdą wieczoru był Roman Kuros i kabaret Fiesta. Artyści zaprezentowali utwory biesiadne, kawały i skecze. Po ich występie miała miejsce zabawa taneczna, na której grał zespół ANGEL.

Obchody święta swą obecnością zaszczycili: okoliczni sołtysi, radni naszej gminy, wójt gminy,  oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło z żoną Mirosławą. Dodać należy, że prowadzącymi program  byli:  Izabela Maciąg i Piotr Śladowski.
Kazimierz Tomczyk


A to kilka zdjęć z imprezy:

sw1

sw2

 

sw4

sw5

sw6

sw7

sw8

sw9

sw10

sw11

sw12

sw13 
Święto strażaków w parafii Racławice

Tradycyjnie, 4 maja w święto Św. Floriana, patrona strażaków, w kościele parafialnym w Racławicach została odprawiona Msza św. intencji strażaków i ich rodzin. Po Mszy św., na zaproszenie druhów z Czubrowic, w ich remizie po raz pierwszy odbył się koncert Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic. Na samym początku koncertu orkiestra wykonała "Hymn Polski", a później goście mogli wysłuchać ponad półgodzinnego koncertu. Z okazji święta strażaka członkowie orkiestry złożyli na ręce prezesa OSP Czubrowice, Grzegorza Sroki symboliczne kwiaty, w podziękowaniu wszystkim strażakom za ich działalność społeczną na rzecz swej miejscowości, parafii i gminy. K. Tomczyk

 

dsc06397

dsc06428

dsc06449

dsc06451

 

 

 

 
Święto 3 maja w Racławicach i Czubrowicach

O godz. 13.00 przed Wiejskim Domem Kultury w Racławicach rozpoczął się uroczysty koncert Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic, pod buławą tamburmajora Mariusza Mazura - organisty kościoła parafialnego. Koncert był poświęcony upamiętnieniu kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Po odegraniu "Hymnu Państwowego", "Roty" oraz pieśni „Boże, coś Polskę”,  sformułowano kolumnę marszową i wyruszono w kierunku Czubrowic. W kolumnie, oprócz muzyków uczestniczyli:  druhowie OSP z Racławic i Czubrowic, ze swoimi sztandarami i wozami bojowymi, radny z Czubrowic, sołtys z Racławic i wielu mieszkańców parafii. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały patrole policji z Krzeszowic. Na blisko trzykilometrowej trasie przemarszu orkiestra odegrała wiele utworów o treści patriotycznej, religijnej, między innymi "Warszawiankę", "Mazurka 3 maja" i wiele innych. Uroczysty przemarsz zakończył się przed Strażnicą OSP w Czubrowicach.Wydaje się oczywiste, że za rok, a także  w latach następnych orkiestra, strażacy i miejscowa ludność w taki sam sposób uświetni te dwa ważne święta. Nie ulega wątpliwości, że była to piękna lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla młodego pokolenia.  
K. Tomczyk.

02-05-2012 030

02-05-2012 09602-05-2012 11402-05-2012 13002-05-2012 13302-05-2012 16902-05-2012 224

 

 

 
Fotoreportaż z występów teatrzyku „Ale heca” ze Szkoły Podstawowej w Racławicach.

Teatrzyk „Ale heca” ze Szkoły Podstawowej w Racławicach istnieje od  dwóch lat. Należą do niego uczniowie kl. IV-VI. Z miesiąca na miesiąc, na naszych oczach dokonuje się ich przemiana – z nieśmiałych, zagubionych i pełnych kompleksów istot stają się odważnymi, pewnymi siebie i swobodnie poruszającymi się po scenie małymi artystami. W kalendarz ich występów na stałe wpisały się jasełka. To już trzecie z kolei Boże Narodzenie kiedy mogliśmy w ich wykonaniu oglądać spektakl przybliżający nam czasy narodzin Bożego Syna. W tym roku przygotowane jasełka nosiły tytuł „Tu Słowo Ciałem się stało” i były oparte na fragmentach scenariuszy Pana Adama Szafrańca. Pierwszy występ miał miejsce 13 grudnia 2011 roku w Krakowie w Domu Kultury Podgórze, gdzie teatrzyk wziął udział w Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Przedstawień Jasełkowych „Hej, wesoła nowina”, zdobywając I miejsce wśród szkół podstawowych. Radość i zaskoczenie były tym większe, gdyż dla większości dzieci z kl. IV był to ich pierwszy publiczny występ.

Te same jasełka mogliśmy podziwiać w naszym pięknym XV- wiecznym kościele w Racławicach 15 stycznia 2012 roku o godz. 17-ej. Niezwykłość i majestatyczność świątyni nadała występowi szczególnego charakteru. W półmroku, przy blasku świec, padły pierwsze słowa narratora: „Ziemia pogrążała się w ciemnościach. Dzień stawał się coraz krótszy. Ludzie oczekiwali Zbawiciela…”

clipboard1

Po chwili naszym oczom ukazał się Józef z Maryją. Daremnie poszukiwali miejsca, gdzie mogłoby się narodzić Święte Dziecię. Przebiegły diabeł skutecznie zamykał przed nimi drzwi do ludzkich serc.

clipboard02

Maria i Józef długo błądzili wokół Betlejem, aż wreszcie znaleźli ubogą stajenkę. Nie była ona miejscem godnym Syna Bożego, ale była ciepła i przytulna. To tu, pośród zwierząt, na sianku, Maryja powiła Jezusa. Nastała światłość!  W tym czasie  pasterze przebywali na górskiej hali. Dzień chylił się ku zachodowi, więc  rozpalili ognisko i doglądali owiec.  Jak tylko zasnęli pojawiły się anioły, które obwieściły im radosną nowinę:  „Pastuszkowie, zabierajcie owce! Biegnijcie do Betlejem! Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was, że znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie.”

clipboard03

clipboard3-4

Pastuszkowie nie namyślali się długo. Wraz z owcami powędrowali złożyć pokłon Dziecinie.Tymczasem wieść o narodzeniu Syna Bożego szybko rozniosła się po świecie. Gdy dowiedział się o tym Herod przeraził się. Natychmiast też pojawił się przy nim diabeł, aby doradzić królowi jak się pozbyć „małego  nieprzyjaciela”. 

clipboard04

Kiedy Herod z diabłem knuli spisek, stajenka wypełniała się chwałą i miłością. Zwierzęta z niedowierzaniem spoglądały na Bożą Dziecinę, nie mogąc pojąć dlaczego narodził się właśnie w ich żłóbku.  Wół muczał: „Muu, to niesłychane żeby Syna Bożego przykrywać sianem”. W tym czasie do stajenki zaczęli przybywać goście. Każdy chciał oddać pokłon Najwyższemu. Za Betlejemską gwiazdą, oprócz pastuszków, przywędrowali również trzej królowie.

clipboard05

 Mimo znakomitej gry aktorskiej diabeł poniósł całkowitą klęskę. Krzyczał z rozpaczy: „Ajajajajaj! Jaki głupi kraj! […] Jestem przegrany! Czarcie jedyny, nie poczuwam się do winy! Tyle pracy, tyle zachodu… Trudziłem się nadaremnie! On jest mocniejszy ode mnie!”

clipboard06

Występ dzieci nagrodzony został gromkimi brawami, które zachęciły je do bisowania pięknych pastorałek. Na zakończenie z ust Księdza proboszcza Jana Molandy padły pod adresem małych aktorów słowa podziwu i uznania. Wkrótce okazało się, że występ w świątyni w Racławicach to dopiero początek występów naszego teatrzyku. 20 stycznia dzieci miały okazję wystąpić dla swoich Dziadziusiów i Babć z okazji ich zbliżającego się święta.

clipboard07

 22 stycznia wystąpiły gościnnie w Misjonarskim Ośrodku Formacyjnym VINCENTINUM w Krzeszowicach, gdzie zostały przyjęte, zarówno przez Księdza Jacka Lasonia jak i tamtejszą publiczność, szczególnie ciepło i serdecznie. 29 stycznia teatrzyk wystąpił na scenie w Domu Kultury w Zatorze, biorąc udział w VII Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych. Swoim występem zachwycił publiczność i profesjonalne jury, które oceniało nie tylko grę aktorską, ale również scenografię, stroje i oprawę muzyczną. Jasełka w wykonaniu naszych dzieci okazały się zwycięskie – zajęli I miejsce pokonując grupy gimnazjalne i licealne.

Oto kilka zdjęć z ich występu w Zatorze.

clipboard08

Śpiew anielskich chórów, do których przyłączyły się zwierzęta, wypełniał całą stajenkę.

clipboard9

Pastuszkowie przybyli prosto z hali, aby powitać Jezusa.

clipboard10

Do stajenki przybyli również trzej królowie.

clipboard11

Klęska diabła.

 Nasze dzieci ostatnie tygodnie spędziły bardzo aktywnie występując aż siedmiokrotnie. Wczoraj, tj. 5 lutego byli w parafii Andrzeja Boboli w Zawierciu odpowiadając na zaproszenie tamtejszego proboszcza ks. dr Henryka Niemca. Wystąpili tam dwa razy – o godz. 9.00 i 11.00. Dla małych aktorów to największa radość, kiedy są oglądani, podziwiani i obsypywani brawami. Ich dziecięce roześmiane buzie i błyszczące oczy wyrażają wdzięczność wszystkim tym, którzy przychodzą ich podziwiać.

 Za przygotowanie fotoreportażu słowa podziękowania niech zechcą przyjąć: Pani Agata Skotniczna i jej córka Ola.

 

 

 

 
Kilka słów o koncercie kolęd i przedstawieniu

Stało się już tradycją, że w  Wiejskim  Domu Kultury w Racławicach  odbywają się koncerty kolęd, wykonaniu Młodzieżowego Zespołu „Mazureczek” i Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic, pod batutą Mariusza Mazura, organisty kościoła parafialnego w Racławicach.  Odbywają się przy tym także występy artystyczne zespołu Czubrowiacy. Taki koncert oraz  przedstawienie „Babciu, opowiedz mi bajkę” odbył się w niedzielę  29 stycznia 2012 r.

Jak zawsze, tak i tym razem zgromadziło wielu mieszkańców Racławic i Czubrowic, ale także były osoby z innych miejscowości naszej gminy. Byli też goście: wójt gminy, Adam Piaśnik, oraz Wiesław Drygała - Dyrygent i Tamburmajor Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej z Olkusza a także Andrzej Papaj - Kapelmistrz Orkiestry Dętej w Tczycy (student w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu).

Podobnie jak 2011 r., także w tym roku Komitet Inicjatyw Społecznych w Racławicach, przekazał Jurajskiej Orkiestrze Dętej z Racławic i Czubrowic instrument  muzyczny, zwany Tuba B.  (w 2011 r. komitet przekazał  podobny instrument oraz saksofon barytonowy).

Na koniec pragnę dodać, że słowo pisane nigdy nie odda podniosłej atmosfery, zabawy i wzruszeń, jakie miały miejsce podczas koncertu i przedstawienia. Zapraszam zatem do obejrzenia kilku fotografii z tej uroczystości. 

Kazimierz Tomczyk.

                          

12345678

 
Strona internetowa o Racławicach

 

Informuję, że powstała strona internetowa

poświęcona miejscowości

Racławice.

Strona znajduje się pod adresem

raclawice-olkuskie.webnode.com

Twórcom strony życzę powodzenia i wytrwałości w tym przedsięwzięciu. K. Tomczyk

 

 

 

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278055

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości