Łazy
Pacyfikacja wsi Łazy - 1943 r.

Sprawozdanie z pacyfikacji wsi Łazy
 16 lipca 1943r. około 500 żołnierzy niemieckich obstawiło wieś Łazy gmina Sułoszowa, gdzie aresztowali wszystkich mężczyzn i kobiety razem z małymi dziećmi, których wyprowadzili na otwarte pole i tam wszystkim kazali leżeć z twarzami do ziemi, gdzie przeleżeli od godziny 5 rano do 4 po południu. Z pośród leżących wybrali 17 mężczyzn a to ; Żurowski Jan, Piaśnik Józef, Pogan Piotr, Pogan Stanisław, Pogan Jan, Piaśnik Stanisław, Dąbrowski Kazimierz, Gach Jan, Gzyl Edward, Szlachta Jan, Rojek Jan, Jarosz Józef, Nowiński Stanisław, Odrobina Stanisław, Tucharz Władysław, Krzynówek Edward i Ferdek Franciszka.

Wymienionych powiązali, wieszali za ręce związane w tył, przy czym bili przez 2 godziny. W tym czasie został zamordowany Mirek Jakub z Łaz, a zamordowano go kolbami karabinowymi. Pozostałych zabrali do Krakowa, osadzali w Montelupich gdzie przez jedenaście dni byli bici. Po jedenastu dniach wszystkich osadzili w obozie karnym w Płaszowie, gdzie przebywali  do 4 października 19 43 roku, musieli pracować o  głodzie, a gdzie opadli z sił, bito ich i jeszcze więcej głodzono. Z głodu zmarli  Gach Jan i Gzyl Edward. Z powodu braku  jakichkolwiek  dowodów winy pozostali przy życiu, zostali zwolnieni z obozu.

Nazwisk  Niemców, którzy brali udział w morderstwach nikt nie zna. Świadkami są: Piaśnik Józef, oraz Pogan Piotr obaj z Łaz, gminy Sułoszowa. Z jakiej przyczyny byli aresztowani tego ustalić nie można.

(materiał udostępniła Władysława Roś z Sułoszowej).

 
Działo się 100 lat temu w Łazach

Wykopaliska. Członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, p. Stołyhwo, zbadał jaskinię w Łazach, w malowniczej dolinie Będkowskiej i znalazł  tam ślady człowieka przedhistorycznego.

 

 


Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 278055

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości