Sąspów

W 2015 roku ukazała się moja kolejna publikacja, pt. Dzieje wsi i parafii Sąspów.

 

 

 

tomczyk okladka druk

 

Sąspów to miejscowość położona w Gminie Jerzmanowice-Przeginia, na północny zachód od Krakowa. Wieś należy do tych jurajskich miejscowości, które przechowują liczne ślady aktywności człowieka prahistorycznego, obecnego tutaj już w środkowym paleolicie. Fakt ten poświadczają liczne badania archeologiczne, przeprowadzone na terenie wsi oraz w jej bezpośrednim zapleczu.

Po raz pierwszy Sąspów został odnotowany w źródłach pisanych w 1325 r. Na początku XVI w. stał się własnością możnego rodu Szafrańców. Jeden z nich, kanclerz koronny Stanisław Szafraniec, zwolennik reformacji dokonał swych dobrach zamiany kościołów na zbory ewangelickie. Tak było też z kościołem w Sąspowie, który zborem był w latach 1578-1608. Około 1760 r. zbudowano nową, murowaną świątynię. w 1914 r. w wyniku działań wojennych kościół został uszkodzony, zniszczeniu uległa dzwonnica, plebania i organistówka.

Do parafii sąspowskiej należy też Wola Kalinowska, wzmiankowana po raz pierwszy w 1387 r. Wola, podobnie jak Sąspów, była elementem klucza dóbr, składającego się z zamku w Pieskowej Skale i kilku okolicznych wsi. w Woli Kalinowskiej w latach 1993-1995 została wybudowana kaplica pw. Miłosierdzia Bożego.

W Sąspowie znajduje się dwór ziemiański, zwany Willa Koziarnia, wybudowany w latach 1906-1910. Za nim znajduje się Jaskinia Koziarnia, w której mieści się Obserwatorium Sejsmologiczne Polskiej Akademii Nauk.

 

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 212547

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości