Wielka Wieś


Giebułtów - 1919 r.

Aresztowanie opryszków. Posterunek żandarmerii w Giebułtowie zatrzymał Albina Zabiegaja, Wojciecha Motykę i Henryka Ziołko, którzy w nocy 25 września  1919 roku  obrabowali dom Stanisława Tomczyka i Wincentego Kaczmy w Smardzowicach. (Czas, 1919, nr 253)

 
Szyce - 1935 r.

Samolot zaczepił o strzechę domu. W ubiegły poniedziałek przed południem, z powodu mgły samolot wojskowy z Krakowa , lecąc nisko nad ziemią zaczepił o strzechę domu w Szycach pod Krakowem (pow. Olkuski i  spadł na pola. Pilot  i obserwator oprócz ogólnych wstrząsów i okaleczeń, poważniejszych obrażeń nie odnieśli.  Samolot uszkodzony (Głos Narodu, 11 grudnia 1935 nr 339).

 
Tomaszowice - 1863 r.

We wsi Tomaszowicach, w parafii Modlnica w obwodzie krakowskim zakończył dziś życie Teodor Daszewski z wsi Wierzbicy w Królestwie Polskiem, w skutku dziewięciu ran pchnięć bagnetem otrzymanych w utarczce pod Pieskową Skałą. Pochowanie zwłok i nabożeństwo za duszę zmarłego odprawi się w Modlnicy w piątek 13tego marca o godz. 10 z rana. (Czas, R. 16, 1863, nr 58).

 
Bębło - wydarzyło się w 1906 r.

Przez granicę. Mieszkaniec wsi Bębło, pow. olkuskiego, Jan Wardęga został zabity przez strażników pogranicznych podczas przenoszenia kontrabandy przez granicę. Ośmiu było przemytników, lecz kule trafiły tylko Wardęgę (Gazeta Kielecka 1906, R. 37, nr 68).

 
Wydarzyło się w 1908 r. w Modlnicy

[Uroczystości uczczenia powstania listopadowego]. Modlnica 1 grudnia. Piękna uroczystość odbyła się 1 grudnia w Modlnicy. Dnia 29 b. m. ku uczczeniu pamiątki powstania listopadowego urządzili ją z własnej inicjatywy włościanie  modlniccy, a dodać trzeba, że nie pierwszy to raz składa Modlnica swoim wystąpieniem dowody, czci i poszanowania pamiętnych dla nas dni. W pięknej przystrojonej sali szkolnej licznie zebrali się mieszkańcy miejscowi i z wsi okolicznych, duchowieństwo, obywatelstwo i  nauczyciele. Przewodniczący miejscowego kółka rolniczego podniósł znaczenie wieczoru i potrzebę wspólnego obchodu drogich dla każdego polaka chwil z historii polskiej. Kierownik szkoły miejscowej, p. Ignacy Fils w treściwej przemowie skreślił historię powstania listopadowego. Kierownik szkoły  w Kobylanach, p. Hodura  z przejęciem wypowiedział deklamację, po czem włościanie modlniccy odegrali znany poemat Pawilon X. W przygotowaniu przedstawienia wspomagał wykonawców p. Zygmunt Konopka, syn właściciela Modlnicy. Dalszy program wypełnił miejscowy chór. Uroczystość zakończyło przemówienie prof. Magiery, który nawiązując do odegranej przed chwilą sztuki, podniósł prawdziwy patriotyzm i bohaterstwo naszych przodków, zachęcał do uświadamiania się narodowego. Wieczorem właściciel, p. Adam Konopka, podejmował gościnnie obywatelstwo i włościan. (Czas 1908, R. 61, nr 278)

 
Więcej artykułów…
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 212554

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości