Skała


Skała - 1938 r.

Samobójstwo notariusza.  W Skale, pow. olkuskiego, tamtejszy notariusz Antoni Łukasiewicz pozbawił się  życia, strzelając w skroń z pistoletu. Denat od dłuższego czasu cierpiał na ataki sercowe i astmę i to prawdopodobnie było przyczyną samobójstwa. (Gazeta Kielecka 1938, R. 69, nr 45).

 
Minoga - 1938 r.

Napad na plebanię i zamordowanie księdza. W dniu 30 maja r. b. o godz. 11-ej w nocy na plebanię w Minodze (pod Ojcowem) wtargnęło 3-ech uzbrojonych bandytów. Wszedłszy na plebanie strzelili kilkakrotnie do ks. proboszcza Franciszka Lewińskiego, poczem zabrawszy 200 zł  gotówką, 3 kg srebrnych starych monet  i złoty zegarek , zbiegli w stronę Miechowa. Ks. Franciszek Lewiński w drodze do szpitala krakowskiego zmarł. Policja zarządziła pościg za bandytami. (Gazeta Kielecka 1938, R. 69, nr 43).

 
Grodzisko - 1904 r.

Starożytna pieczęć. Jeden z archeologów odszukał w klasztorze klarysek w Krakowie starożytną pieczęć od dwóch wieków już nie egzystującego klasztoru w Grodzisku pod Ojcowem, gdzie przebywała bł. Salomea. (Gazeta Kielecka 1904 R. 35, nr 35).   

 
Minoga-Cianowice

Plaga myszy. W olkuskiem pojawiła się istna plaga egipska, w postaci dziesiątków tysięcy myszy, które z nieubłaganą żarłocznością rzuciły się na kiełkujące oziminy, i literalnie do szczętu niszczyły parę tysięcy morgów obsianych łanów pszenicy, żyta i koniczyny. Plaga ta głównie szerzy się w gminach Cianowice i Minoga – a straty wyrządzone dotąd tak na gruntach dworskich jak i włościańskich szacuje się na pięć tysięcy rubli. (Gazeta Kielecka 1885, nr 93).

 
Cianowice - 1882 r.

We wsi Cianowice (pow. olkuski), Eleonora Dudek, kopiąc ziemniaki, wykopała worek napełniony dawną srebrną i złotą monetą. Skarb ów składa się z kilku dukatów holenderskich z XV i XVI wieku, jednej złotej (podobno tureckiej) monety oraz ośmiuset kilkudziesięciu sztuk srebrnych rozmaitej wielkości (Gazeta Kielecka, 1882, R.13 nr 90).

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Ciekawostki z przeszłości

Dawne wierzenia i zwyczaje

Statystyka strony

Użytkowników : 2
Artykułów : 281
Odsłon : 212547

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości